Webové stránky Rödl & Partner používají technické soubory cookie a technologii sledování (tracking) bez použití souborů cookie pro účely vedení anonymních statistik o návštěvnosti. Tyto technologie nám umožňují vylepšovat naše webové stránky a kvalitu uživatelského prostředí. Máte právo odmítnout používání těchto technologií pro statistické účely. Více informací naleznete ZDE.



Novela zákona o zaměstnanosti: Volný přístup cizinců z třetích zemí na trh práce

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​Dnem 1. července 2024 nabyla účinnosti novelizace zákona o zaměstnanosti a nařízení vlády o stanovení seznamu států, u jejichž občanů se nevyžaduje k zaměstnání nebo výkonu práce povolení k zaměstnání, zaměstnanecká karta, karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance nebo modrá karta.


Thomas Britz, Rödl & Partner Praha

Nová úprava počítá celkem s devíti státy, od jejíchž občanů se nevyžaduje k zaměstnání nebo výkonu práce povolení k zaměstnání, zaměstnanecká karta, karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance nebo modrá karta. Konkrétně se jedná o občany Australského společenství, Japonska, Kanady, Korejské republiky, Nového Zélandu, Singapurské republiky, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Spojených států amerických a Státu Izrael. 

Volný přístup občanů vybraných zemí na český trh práce však nezahrnuje pobytové oprávnění, a proto je nutné, aby bylo cizinci pobytové oprávnění zajištěno samostatně. Pobytové oprávnění lze zajistit například prostřednictvím neduální zaměstnanecké karty. Ministerstvo vnitra společně s Ministerstvem práce a sociálních (dále jen „MPSV“) věcí již avizovalo, jak bude přistupovat k cizincům, kteří k 1. červenci byli již držitelé platné duální zaměstnanecké karty. Informace se již od nabytí účinnosti stihly několikrát změnit, a proto je klientům sdělujeme v aktuální formě ke dni posouzení jejich případu. 

Další významnou změnu zaznamenalo oznamování informací vůči Úřadu práce stanovené zákonem o zaměstnanosti. Mnohé napadne, že cizinci s volným přístupem na český trh práce budou stejně jako například občané EU či jiní cizinci, u kterých se nevyžaduje pracovní oprávnění, podléhat oznamovací povinnosti. Tak by tomu skutečně mělo být, nicméně v současnosti je oznamování cizinců s volným přístupem na český trh práce pouze dobrovolné. Podle našich informací by k zavedení povinnosti mělo dojít k 1. lednu 2025.

Změnil se rovněž způsob splnění informační povinnosti. Nově nebude možné již zasílat vyplněné písemné formuláře. Místo toho MPSV spustilo online portál, prostřednictvím kterého budou oznámení prováděna a následně automaticky propisována do centrální evidence.

Proměnu taktéž prodělalo oznamování vyslaných zaměstnanců. Dosud bylo nutné tyto zaměstnance nahlašovat příslušné krajské pobočce Úřadu práce. Nově je tato agenda přesunuta na Státní úřad inspekce práce. Prostřednictvím online portálu Státního úřadu inspekce práce vysílající zahraniční subjekt nahlásí zaměstnance, které vysílá na území České republiky. Do portálu nahraje všechny vyžadované informace včetně například pracovní smlouvy a jejího překladu.

V neposlední řadě byl upraven proces zápisu do evidence volných pracovních míst v případě žádosti o duální zaměstnaneckou kartu. Zrušen byl test trhu práce, nicméně Úřad práce je oprávněn jej znovu regionálně zavést v případě zvýšení nezaměstnanosti v daném regionu. V rámci zachování informační hodnoty evidence volných pracovních místech se nově volná místa po 6 měsících od oznámení automaticky z evidence odstraní. V evidenci se nově uvádí mimo jiné i kód CZ-ISCO.

Kontakt

Contact Person Picture

JUDr. Thomas Britz

advokát

Associate Partner

+420 236 163 770

Poslat e-mail

RÁDI VÁM PORADÍME!

Befehle des Menübands überspringen
Zum Hauptinhalt wechseln
Deutschland Weltweit Search Menu