Webové stránky Rödl & Partner používají technické soubory cookie a technologii sledování (tracking) bez použití souborů cookie pro účely vedení anonymních statistik o návštěvnosti. Tyto technologie nám umožňují vylepšovat naše webové stránky a kvalitu uživatelského prostředí. Máte právo odmítnout používání těchto technologií pro statistické účely. Více informací naleznete ZDE.



Zkušební doba podle flexinovely zákoníku práce

PrintMailRate-it

​​​​​​​​Takzvaná flexinovela zákoníku práce byla již velkou většinou přijata Poslaneckou sněmovnou. Pokud ji schválí i Senát a podepíše prezident republiky, lze očekávat, že nabude účinnosti 1. června či 1. července tohoto roku. Flexinovela přináší nemálo změn zákoníku práce i dalších předpisů. V následujícím textu Vás seznámíme s tím, jaké úpravy čekají zkušební dobu.


Václav Vlk, Rödl & Partner Praha

Zkušební doba je zavedeným institutem pracovního práva. Je tomu zjevně proto, že ve zkušební době mohou zaměstnavatel i zaměstnanec pracovní poměr zrušit z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu a pracovní poměr končí dnem doručení zrušení druhé smluvní straně, ledaže by ve zrušení byl uveden den pozdější. Protože výpověď z pracovního poměru může zaměstnavatel zaměstnanci dát jen při naplnění některého z výpovědních důvodů stanovených zákonem, je pochopitelné, že sjednání zkušební doby je především v zájmu zaměstnavatele. 

Zkušební doba nově až čtyři, respektive osm měsíců.​

Nová nejvyšší přípustná délka zkušební doby​

Flexinovela prodlužuje nejvyšší přípustnou délku zkušební doby, a to z dosavadních tří na čtyři měsíce a u vedoucích zaměstnanců z dosavadních šesti na osm měsíců. Bez změny zůstává pravidlo, že zkušební doba nesmí být delší, než je polovina sjednané doby trvání poměru. Bude-li tedy například s vedoucím zaměstnancem sjednán pracovní poměr na dobu určitou jednoho roku, nebude možné sjednat zkušební dobu v délce osm měsíců. To, že sjednaná zkušební doba nepřesáhne polovinu sjednané doby určité, je třeba počítat po dnech, nikoli pouze po měsících. Vzhledem k nestejné délce kalendářních měsíců tak nemusí být například sjednání šestiměsíční zkušební doby u pracovního poměru na dobu určitou jednoho roku v pořádku.

Zkušební dobu lze dodatečně dohodou prodloužit

Zkušební dobu je a bude i napříště možné sjednat písemně nejpozději při vzniku pracovního poměru. Zatímco dosud nebylo dovoleno jednou sjednanou zkušební dobu dodatečně prodlužovat, nově to možné bude, a to až do dosažení nejvyšší přípustné délky zkušební doby. Bude-li tedy například sjednána zkušební doba v délce dvou měsíců, mohou strany před jejím uplynutím dodatkem k pracovní smlouvě zkušební dobu ještě o dva měsíce prodloužit.

Prodloužení zkušební doby ze zákona

Flexinovela přináší jasné pravidlo, pokud jde o prodlužování zkušební doby. Zkušební doba se prodlužuje o pracovní dny zaměstnance, v nichž během zkušební doby neodpracoval celou směnu z důvodu překážky v práci, čerpání dovolené nebo neomluveného zameškání práce. Bude-li směna zčásti odpracována, zkušební doba se neprodlužuje. Zkušební doba se následně prodlužuje nikoli o kalendářní dny, ale o zaměstnancovy pracovní dny. Nedávalo by totiž valného smyslu, aby se zkušební doba prodloužila o dny, kdy zaměstnanci žádná směna není nařízena. 

Přechodné ustanovení​

Zkušební doba sjednaná přede dnem nabytí účinnosti flexinovely se bude řídit dosavadním zněním zákoníku práce. Sjednat zkušební dobu v délce čtyř, respektive osmi měsíců tedy bude možné jen v případě pracovních smluv uzavíraných nejdříve v den účinnosti flexinovely. 

Kontakt

Contact Person Picture

Mgr. Václav Vlk

advokát

Associate Partner

+420 236 163 720

Poslat e-mail

RÁDI VÁM PORADÍME!

Befehle des Menübands überspringen
Zum Hauptinhalt wechseln
Deutschland Weltweit Search Menu