Webové stránky Rödl & Partner používají technické soubory cookie a technologii sledování (tracking) bez použití souborů cookie pro účely vedení anonymních statistik o návštěvnosti. Tyto technologie nám umožňují vylepšovat naše webové stránky a kvalitu uživatelského prostředí. Máte právo odmítnout používání těchto technologií pro statistické účely. Více informací naleznete ZDE.



Povodně 2024: Jaký dopad mohou mít na daň z nemovitých věcí?

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​Povodně, které zasáhly Česko v pátek 13. září 2024, byly důsledkem srážky dvou frontálních systémů nad střední Evropou. Vytrvalý déšť postihl většinu území a způsobil, že 262 vodních toků dosáhlo povodňových stupňů. Stoletá voda byla naměřena na 55 místech a bohužel si vyžádala nejméně 13 obětí. Stejně jako při povodních v roce 1997 šlo o událost mimořádného rozsahu.  


Petr Koubovský, Rödl & Partner Praha 

Lze počítat v tomto směru s nějakými úlevami v oblasti daně z nemovitých věcí?

Když se chce, tak jde vše…

V souvislosti s živelní pohromou (povodně a záplavy), která zasáhla území Česka v září 2024, zveřejnila Finanční správa České republiky na svých webových stránkách následující informaci

Pokud zastupitelstva postižených obcí a měst projeví vůli,  mohli by se postižení skutečně nějakých úlev dočkat, neboť přímo zákon o dani z nemovitých věcí dává samotným obcím možnost poskytnout úlevu na této dani v podobě osvobození při mimořádné události. Obec může při řešení důsledků mimořádné, zejména živelní události (což letošní povodně bezesporu jsou) nejdéle na dobu 5 let zcela nebo částečně osvobodit od daně z nemovitých věcí na svém území nemovité věci dotčené mimořádnou událostí. Osvobození od daně je nutné zakotvit buď:​
  • obecně závaznou vyhláškou, jde-li o všechny nemovité věci, všechny pozemky nebo všechny zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky na celém území obce anebo všechny nemovité věci, všechny pozemky nebo všechny zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky v katastrálním území dotčeném mimořádnou událostí
  • opatřením obecné povahy vydaným zastupitelstvem obce, jde-li o pozemek, zdanitelnou stavbu nebo zdanitelnou jednotku dotčené mimořádnou událostí, jsou-li označeny způsobem podle § 12e; na nemovitou věc, která v opatření obecné povahy není označena tímto způsobem, se hledí, jako by nebyla osvobozena.

Obecně závazná vyhláška nebo opatření obecné povahy musí být obcí vydány tak, aby nabyly účinnosti do 31. března roku následujícího po zdaňovacím období, v němž k mimořádné události došlo. V tomto případě nejpozději do konce března 2025, což tedy znamená, že osvobození od daně z nemovitých věcí lze přijmout také pro již uplynulé zdaňovací období. Případné částečné osvobození se stanoví procentem.

Takové osvobození poplatník nárokuje, respektive uplatní nárok na osvobození v řádném daňovém přiznání. Pokud uplatňuje tento nárok za již uplynulé zdaňovací období nebo uplatňuje-li jej na zdaňovací období po lhůtě pro podání řádného daňového přiznání, osvobození si nárokuje v rámci dodatečného daňového přiznání ve spojení s žádostí o vrácení daňového přeplatku.

Kontakt

Contact Person Picture

Ing. Petr Koubovský

daňový poradce

Associate Partner

+420 236 163 246

Poslat e-mail

RÁDI VÁM PORADÍME!

Befehle des Menübands überspringen
Zum Hauptinhalt wechseln
Deutschland Weltweit Search Menu