Webové stránky Rödl & Partner používají technické soubory cookie a technologii sledování (tracking) bez použití souborů cookie pro účely vedení anonymních statistik o návštěvnosti. Tyto technologie nám umožňují vylepšovat naše webové stránky a kvalitu uživatelského prostředí. Máte právo odmítnout používání těchto technologií pro statistické účely. Více informací naleznete ZDE.



Český telekomunikační úřad spustil osvětovou kampaň k nařízení DSA

PrintMailRate-it

​​​​​​​​Nařízení o digitálních službách (DSA) je již více než rok přímo účinné. V České republice byl jako koordinátor určen Český telekomunikační úřad, jehož působnost vymezí připravovaný zákon o digitální ekonomice. ČTÚ se své role zhostil velmi proaktivně a řadu podnikatelů již informoval o jejich možných povinnostech podle DSA datovou zprávou. Pro mnohé z nich to bylo překvapivé.


Lenka Hanková, Rödl & Partner Praha 

Dne 17. února 2024 nabylo účinnosti nařízení (EU) 2022/2065 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES, které se vztahuje na všechny online zprostředkovatelské služby, mezi než patří:
  • služby prostého přenosu (například poskytovatelé připojení k internetu, poskytovatelé otevřené Wi-Fi sítě, což jsou například i sítě hotelů či nákupních center),
  • služby ukládání do mezipaměti (služby pro dočasné ukládání informací),
  • hostingové služby (například webhosting, poskytovatelé cloudu, online platformy, online tržiště, sociální sítě, přičemž může jít i o e-shopy, pokud umožňují zákazníkům recenze, diskuse či online poradny) a
  • internetové vyhledávače.
Nařízení má pomoci vytvářet bezpečnější online prostředí. Přináší poskytovatelům digitálních služeb řadu nových povinností, které jsou odstupňovány podle typu služby. Základním pojítkem mezi všemi službami je jejich interakce s uživatelským obsahem. Jde o jakákoli data, která uživatel internetu poskytne zprostředkovateli v rámci jeho služby (například uživatelský komentář, recenze, příspěvek v diskusi, inzerát, fotografie či videa na sociální síti). Tento obsah mohou poskytovatelé zprostředkovatelských služeb přenášet, ukládat, ale i zveřejňovat a dále s ním pracovat. A pokud je tento obsah nelegální offline, musí být považován za nelegální i online.

Nařízení zároveň stanovuje podmínky pro odpovědnost poskytovatelů za takový obsah. Velmi zjednodušeně, primárně odpovědnost nenesou, ale pokud se o nelegálním obsahu dozvědí a nenaloží s ním v souladu se svými povinnostmi, stávají se za něj odpovědnými a lze po nich požadovat i náhradu škody.

Aktuálně vykonává ČTÚ pouze ty kompetence, kterými nezasahuje do práv a povinností subjektů, a to až do účinnosti nového zákona o digitální ekonomice. Ten prošel v Poslanecké sněmovně teprve druhým čtením. Pak se své role chopí již naplno a bude moci povinné subjekty nejen kontrolovat, ale i udělovat nemalé správní pokuty.

Pokud vás zajímá, zda jste povinnými subjekty, doporučujeme si z pera ČTÚ přečíst jak Průvodce pro poskytovatele (zde), tak i Studii poskytovatelů speciálně připravenou pro české podnikatelské prostředí (zde). Možná se najdete také v předběžném seznamu identifikovaných poskytovatelů digitálních služeb (zde​).

Kontakt

Contact Person Picture

Mgr. Lenka Hanková

advokátka

Senior Associate

+420 236 163 710

Poslat e-mail

RÁDI VÁM PORADÍME!

Befehle des Menübands überspringen
Zum Hauptinhalt wechseln
Deutschland Weltweit Search Menu