Webové stránky Rödl & Partner používají technické soubory cookie a technologii sledování (tracking) bez použití souborů cookie pro účely vedení anonymních statistik o návštěvnosti. Tyto technologie nám umožňují vylepšovat naše webové stránky a kvalitu uživatelského prostředí. Máte právo odmítnout používání těchto technologií pro statistické účely. Více informací naleznete ZDE.



ESRS E1 – Změna klimatu – obecný úvod

PrintMailRate-it

​​​​​​​Standard ESRS E1, který se týká změny klimatu, je prvním z tematických standardů pro vykazování udržitelnosti v rámci EU. Stanovuje požadavky na zveřejňování informací týkajících se strategie, významných dopadů, rizik, politik, cílů a opatření podniků v oblasti klimatických změn, které jsou důležité pro dosažení globálních cílů udržitelného rozvoje a splnění regulačních požadavků.


Radim Botek, Rödl & Partner Praha   

Všechny tematické standardy mají téměř stejnou strukturu a je dobré si na úvod tento koncept přiblížit. Každý z ESRS standardů je členěn následovně:
  • ​Cíl
  • Vzájemný vztah s jinými ESRS
  • Požadavky na zveřejňování informací
- Správa a řízení podniku
- Strategie
- Řízení dopadů, rizik a příležitostí
- Ukazatele a cíle
  • ​Dodatek A: Požadavky na uplatňování​

Jednotlivé podkapitoly mohou být v některých standardech vypuštěny, například u ESRS E3 – Vodní zdroje nejsou specifické požadavky na informace týkající se správy a řízení či strategie.

ÚVODEM

Téma změny klimatu, které upravuje ESRS E1, bylo původně jako jediné označeno za povinné bez ohledu na jeho významnost (viz ESRS 1 a 2). V konečném znění standardů se vyhodnocení dvojí významnosti aplikuje i na ESRS E1. Přesto si určitou výhradní pozici mezi ostatními tématy v rámci ESRS zachovalo. 

Pokud u změny klimatu dospěje podnik k závěru, že je tato problematika z hlediska ESRS nevýznamná, tedy že podnik svou činností nepůsobí na změnu klimatu a ani nepodléhá případným rizikům souvisejícím se změnou klimatu, musí tuto skutečnost ve zprávě o udržitelnosti zdůvodnit a vysvětlit. To u ostatních standardů není požadováno.

Zásadními dokumenty pro změnu klimatu jsou tzv. Green Deal a navazující Evropský právní rámec pro klima a Strategie udržitelného financování a dále Pařížská dohoda, jejímž cílem je udržet nárůst průměrné globální teploty výrazně pod 2 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí a pokud možno omezit nárůst na 1,5 °C. 

ESRS E1 – zahrnuje požadavky na zveřejnění celkem 217 datových bodů, což je nejvíce ze všech ESRS. Tomu také odpovídá rozsáhlost Dodatku A, který obsahuje celkem 81 odstavců s rozšiřujícími požadavky, vysvětlujícími komentáři či vzorovými tabulkami.

V souladu s ESRS 1 lze aplikovat postupné zavádění požadavků na vybraná témata – například pro požadavek na zveřejnění E1-6 týkající se emisí ze scope 3 a celkových emisí skleníkových plynů, které lze o jeden rok odložit.

CÍL STANDARDU A ZÁKLADNÍ POJMY

Cílem standardu je specifikovat požadavky na zveřejňování informací, které uživatelům zprávy o udržitelnosti umožní porozumět vlivům podniku na změnu klimatu, jeho úsilí o snížení emisí, plánům na přizpůsobení strategie, opatřením k prevenci a řešení dopadů, významným rizikům a příležitostem a finančním následkům spojeným s klimatickými změnami.

Standard rozlišuje mezi zmírňováním změny klimatu a přizpůsobení se změně klimatu.

Rizika
Podniky dle standardu podléhají jednak fyzickým klimatickým rizikům a dále rizikům z přechodu vyplývajících z nutného přizpůsobení se nebezpečím souvisejícím s klimatem.

Fyzická rizika jsou dále rozdělena na akutní (bouře, povodně, požáry) a chronická (zvýšená hladina oceánů). Rizika přechodu vyplývají z nesouladu mezi strategií a řízením podniku a měnícím se regulačním, politickým nebo společenským prostředím, v němž působí. 

Skleníkové plyny
Pro účely vykazování uhlíkové stopy je definováno sedm skupin skleníkových plynů, které mají negativní dopad na globální oteplování:
  • oxid uhličitý (CO2) 
  • methan (CH4) 
  • oxid dusný (N2O) 
  • hydrofluoruhlovodíky (HFC)
  • perfluoruhlovodíky (PCF) 
  • fluorid sírový (SF6)  
  • fluorid dusitý (NF3) 

Emise skleníkových plynů se přepočítávají na CO2 ekvivalent (CO2e), který je standardní přepočtovou jednotkou a představuje množství CO2, které má ke skleníkovému jevu atmosféry stejný příspěvek jako dané množství příslušného plynu, obvykle vztažené k časovému horizontu 100 let.

Jak je zřejmé z níže uvedené tabulky, například metan (CH4), který se významně vyskytuje nejen při spalování fosilních paliv ale také například v zemědělství, má 28krát intenzivnější dopady na skleníkový efekt než CO2.

CO2-graf.png

Emisní faktory 
Jedná se o číselné hodnoty, které vyjadřují množství skleníkových plynů (například oxidu uhličitého, metanu, dusičnanu dusnatého) uvolněných při určité aktivitě nebo procesu. Pro účely výpočtu uhlíkové stopy je nutné pracovat s místně příslušnými hodnotami, které jsou, pokud možno, aktuální a co nejblíže dané činnosti. Jsou zcela zásadní pro výpočet uhlíkové stopy.


ZDROJE METODIKY A KLIMATICKÝCH UKAZATELŮ

Celý standard se odkazuje na externí zdroje metodiky, informací a dat nezbytných pro určení uhlíkové stopy. Jedná se především o následující dokumenty:

  • The Greenhouse Gas Protocol – takzvaný GHG protocol představuje sadu metodických návodů, které podnikům poskytují rámce pro měření a vykazování emisí skleníkových plynů a jsou dostupné na tomto odkazu: Standards & Guidance | GHG Protocol.​
GHG Protocol lze onačit za zcela klíčový, popisuje kompletní metodiku vykazování emisí skleníkových plynů dle jednotlivých oblastí, včetně řady konkrétních příkladů a početních postupů. Například vymezení hranic podniku, změny v rámci skupiny včetně přepočtu srovnávacích údajů atd.

Zdroje emisních faktorů – jako jsou například Mezivládní Panel pro Změnu Klimatu - IPCC

VÝPOČET UHLÍKOVÉ STOPY

ESRS standardy požadují vždy zveřejnění uhlíkové stopy na úrovni společnosti, a to včetně celého hodnotového řetězce. Někdy je zaměňováno s uhlíkovou stopou produktu, jejíž vykazování je již dnes relativně běžné v obchodním styku.

Samotný výpočet uhlíkové stopy je zdánlivě jednoduchý. Vede k němu ovšem velmi složitá cesta, kterou by měl usnadnit právě zmiňovaný GHG protocol. Výpočet má v zásadě dvě proměnné – vstupní data a emisní faktory.

Asi nejnáročnější bude zajištění vstupních dat, kde se nabízí různě spolehlivé zdroje informací od naměřených, případně dodavatelem sdělených údajů až po odhady na základě odborného úsudku. U odhadů by měl podnik zajistit v dlouhodobém horizontu jejich zpřesňování, respektive minimalizaci a odpovídající popis ve zprávě o udržitelnosti.

Nezbytným krokem by mělo být nastavení hranic podniku, pro které lze vybrat ze tří možných metod – finanční kontrola, provozní kontrola a kapitálový podíl – a to pro celou skupinu jednotně.

Uhlíková stopa se vykazuje dle 3 rámců:

  • ​Rámec 1 zahrnuje přímé emise skleníkových plynů ze zdrojů vlastněných nebo kontrolovaných podnikem;
  • Rámec 2 zahrnuje nepřímé emise z výroby nakoupené nebo získané elektřiny, páry, tepla nebo chladu spotřebovaných podnikem;
  • Rámec 3 pod něhož spadají nepřímé emise skleníkových plynů, které vznikají v hodnotovém řetězci vykazujícího podniku. Rámec 3 lze dále rozdělit na jednotlivé segmenty celého hodnotového řetězce s rozlišením kategorií činností. 

Nejlépe lze demonstrovat vymezení rámců na tomto jednoduchém obrázku z GHG protocolu. 

GHG-graf.jpg 
Pro účely vykazování vývoje a srovnatelnosti je potřeba stanovit i referenční období.

Aby bylo zajištěna požadovaná kvalita informací, jsou stanoveny tři základní parametry dat a předpokladů vstupujících do výpočtu uhlíkové stopy – relevance, úplnost a konzistence.

Závěr​​​​

Problematika emisí skleníkových plynů, vykazování uhlíkové stopy a souvisejících informací je opravdu složitá a samotný standard ESRS E1 není rozhodně dostatečným základem. Naprosto nezbytné bude využití standardů a příruček v rámci GHG protokolu a zapojení zkušeného specialisty s dostatečnými zkušenostmi. Ať už to bude z interních zdrojů případně s využitím externisty. 

V následujícím článku uvádíme stručný přehled podstatných zveřejňovaných informací dle ESRS E1.

Kontakt

Contact Person Picture

Ing. Radim Botek

auditor

Partner

+420 236 163 305

Poslat e-mail

RÁDI VÁM PORADÍME!

Befehle des Menübands überspringen
Zum Hauptinhalt wechseln
Deutschland Weltweit Search Menu