Webové stránky Rödl & Partner používají technické soubory cookie a technologii sledování (tracking) bez použití souborů cookie pro účely vedení anonymních statistik o návštěvnosti. Tyto technologie nám umožňují vylepšovat naše webové stránky a kvalitu uživatelského prostředí. Máte právo odmítnout používání těchto technologií pro statistické účely. Více informací naleznete ZDE.



Aktuálně ze zdanění mezi Českem a Ruskem: co na to GFŘ?

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​Jak jsme vás již informovali dříve, pozastavilo Rusko k datu 8. srpna 2023 všechna podstatná ustanovení Smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Českou republikou (SZDZ). V návaznosti na tento krok přestala Česká republika k datu 29. září 2023 SZDZ prakticky aplikovat a vylučovat tak dvojí zdanění ve vztahu k Rusku. Bližší informace, jak mají daňové subjekty při transakcích s Ruskem v oblasti zdanění postupovat, obsahuje aktuálně vydaná Informace Generálního finančního ředitelství k přerušení provádění vybraných článků SZDZ (Informace).


Kateřina Jordanovová, Rödl & Partner Praha 

V případě výplaty příjmu do Ruska postupují čeští plátci daně od 29. září 2023 výhradně podle zákona o daních z příjmů (ZDP). Rozhodujícím je přitom okamžik, kdy má plátce daně povinnost srazit daň dle ZDP (v praxi tedy nejčastěji při výplatě). Vyplacený příjem tak bude zatížen českou srážkovou daní (případně daní v režimu zajištění daně) ve výši dle ZDP, nejčastěji tedy 15 procent. Generální finanční ředitelství přitom v Informaci potvrdilo, že nebude uplatňována „sankční" srážková daň ve výši 35 procent. V případě příjmů ze zdroje v Rusku a tedy zdaněných v Rusku bude postupováno zjednodušeně následujícími způsoby. Rozhodující je přitom datum, podle kterého měl ruský plátce daně povinnost srazit daň (česká finanční správa však bude akceptovat také datum realizace příjmů dle ZDP, to znamená zejména okamžik zaúčtování výnosů u účetních jednotek či inkaso příjmů u neúčtujících fyzických osob):

  • ​U příjmů realizovaných do 28. září 2023 dojde k vyloučení dvojího zdanění dle SZDZ,  to znamená k zápočtu ruské daně ve výši dle SZDZ na českou daňovou povinnost (případně u fyzických osob a příjmů ze zaměstnání je možné za splnění podmínek ZDP aplikovat metodu vynětí). 
  • U příjmů realizovaných od 29. září 2023 nelze použít metodu zápočtu ani vynětí, celou ruskou daň však lze posoudit jako položku snižující základ daně českého daňového subjektu. 
  • U příjmů realizovaných mezi 8. srpnem 2023 a 28. září 2023 (meziobdobí, kdy už SZDZ přestalo aplikovat Rusko, nikoliv však Česká republika) je na vůli daňového subjektu, kterou z výše uvedených variant zdanění (i) nebo (ii) si zvolí.

Obdobně by mělo být postupováno také v případě ruských stálých provozoven, u kterých by výnosy a náklady roku 2023 měly být rozděleny do dvou období (od 1. ledna do 28. září a od 29. září do konce roku 2023) a následně ruská daň rozdělena a zohledněna dle výše uvedených variant.

Informace dále obsahuje další podrobnosti ve vztahu ke zdanění jednorázových či postupně nabíhajících příjmů. V případě, že realizujete transakce s Ruskem a potřebujete konzultovat jejich konkrétní daňové dopady, neváhejte se na nás obrátit.



Kontakt

Contact Person Picture

Mgr. Kateřina Jordanovová, LL.M.

advokátka, daňová poradkyně

Senior Associate

+420 236 163 111

Poslat e-mail

RÁDI VÁM PORADÍME!

Befehle des Menübands überspringen
Zum Hauptinhalt wechseln
Deutschland Weltweit Search Menu