Webové stránky Rödl & Partner používají technické soubory cookie a technologii sledování (tracking) bez použití souborů cookie pro účely vedení anonymních statistik o návštěvnosti. Tyto technologie nám umožňují vylepšovat naše webové stránky a kvalitu uživatelského prostředí. Máte právo odmítnout používání těchto technologií pro statistické účely. Více informací naleznete ZDE.



ESRS standardy – základní přehled a úvod do ESRS 1

PrintMailRate-it

​​​​​​​​Evropské standardy pro podávání zpráv o udržitelnosti, které byly vydány formou závazného Nařízení Evropského parlamentu, představují soubor pravidel a požadavků určujících, jaké informace ohledně udržitelnosti, tedy dopadu na životní prostředí, sociální oblast a firemní řízení, a jakým způsobem budou muset od 1. ledna 2024 společnosti (za rok 2024 velké společnosti a koncerny) zveřejňovat. Legislativní základ pro ESRS je zakotven ve Směrnici o podávání zpráv o udržitelnosti podniků (CSRD) (EU) 2022/2464, respektive v zákoně o účetnictví.


Radim Botek, Rödl & Partner Praha 

ESRS standardy jsou k dispozici v českém jazyce, nicméně je na místě obezřetnost. Některé překlady mohou být poněkud krkolomné a v případě nejistoty bude určitě dobré nahlédnout do originálního textu. Ke stažení jsou zde ESRS Standardy EU.

Členění ESRS standardů odpovídá jejich tematickému zaměření. Základní přehled standardů:

Průřezové standardy 


 

ESRS 1

Obecné požadavky

ESRS 2

Obecné informace


Tematické standardy


 Životní prostředí

 

 

E

ESRS E1

Změna klimatu

ESRS E2

Znečištění

ESRS E3

Vodní a mořské zdroje

ESRS E4

Biologická rozmanitost (biodiverzita)

ESRS E5

Využívání zdrojů a oběhové hospodářství (cirkulární ekonomika)

 Společenské – sociální

 

S

ESRS S1

Vlastní pracovní síla

ESRS S2

Pracovníci v hodnotovém (dodavatelském) řetězci

ESRS S3

Dotčené komunity

ESRS S4

Spotřebitelé a koncoví uživatelé

 Správa a řízení – Governance

 

G

ESRS G1

Správa (governance), řízení rizik a vnitřní kontrola


K ESRS standardům je k dispozici také seznam zkratek a slovníček pojmů ESRS Standardy - zkratky a slovníček pojmů

Jedná se tedy o celkem 12 standardů. Jejich prostý text představuje ca 250 stran, a to vše zahrnuje přes 1000 takzvaných datových bodů, tedy jednotlivých údajů ke zveřejnění.  

Ale nic není tak horké, jak to na první pohled vypadá. Hned první standard nabízí vedle mnoha požadavků i jeden z klíčových principů ESRS, a tím je dvojí významnost. Ten může rozsah zveřejňovaných informací výrazně zúžit. Pojďme se tedy na první standard ESRS 1 podívat blíže.

ESRS 1 – Obecné požadavky 

Cílem tohoto standardu je umožnit porozumění struktuře všech ESRS, používaným pravidlům, základním pojmům a obecným požadavkům na přípravu a prezentaci zpráv o udržitelnosti. Jedná se o stěžejní standard, který tvoří rámec pro ostatní ESRS standardy.

ESRS 1 zahrnuje 10 kapitol a k tomu 7 velmi užitečných dodatků. Postupně si jednotlivé kapitoly stručně představíme.

  1. ​Kategorie standardů ESRS, oblasti vykazování a pravidla pro vypracování

Obecně jsou definovány tři kategorie standardů – průřezové, tematické a odvětvové. Odvětvové standardy jsou zatím v procesu vývoje.

Pro většinu standardů je nastavena jednotná struktura požadavků na zveřejňování.

a) ​správa a řízení (GOV)

b) strategie a obchodní model podniku (SBM) 

c) řízení dopadů, rizik a příležitostí (IRO)

d) ukazatele a cíle (MT)

Standard ESRS 2 obsahuje navíc minimální (povinné) požadavky na zveřejňování informací o politikách (MDR-P), opatřeních (MDR-A), ukazatelích (MDR-M) a cílech (MDR-T), a to bez ohledu na významnost. 

Všechny používané zkratky vycházejí z anglického originálu. „MDR“ tak například představuje Minimum Disclosure Requirement a tak dále. Zcela zásadní pro všechny ESRS pak jsou „IRO“, tedy Impacts, risk and opportunities.
 
  • ​Pojem dopady (Impacts) je v rámci ESRS velmi komplexní. Zahrnuje pozitivní i negativní dopady související s udržitelností, které jsou spojeny s činností podniku  a které byly identifikovány prostřednictvím posouzení významnosti dopadů. Představuje dopady skutečné i potenciální – budoucí.
  • Pojem rizika a příležitosti (Risk and Opportunities) se vztahuje na finanční rizika a příležitosti podniku související s udržitelností, včetně těch, které vyplývají ze závislosti na přírodních, lidských a sociálních zdrojích a které byly identifikovány v rámci posuzování finanční významnosti.

Vedle požadavků na zveřejňování obsahují ESRS také požadavky na uplatňování. Ty jsou vždy upraveny v dodatku A u jednotlivých ESRS a jsou stejně závazné jako ostatní požadavky ESRS.

2. Kvalitativní charakteristiky informací


Asi není překvapením, že základními kvalitativními charakteristikami informací jsou relevance a věrný a poctivý obraz. Vedle toho jsou pak definovány doplňkové kvalitativní požadavky – srovnatelnost, ověřitelnost a srozumitelnost. Všechny jsou detailně popsány v Dodatku B k ESRS 1.

3. Dvojí významnost jako základ pro zveřejňování informací o udržitelnosti


V této zcela zásadní části ESRS 1 jsou nejdříve definovány Zúčastněné strany, mezi které patří:

  • dotčené zúčastněné strany – jednotlivci nebo skupiny, které by mohly být ovlivněny ať již pozitivně či negativně, činností podniku, respektive jeho obchodními vztahy v celém hodnotovém řetězci. Zapojení dotčených stran je klíčové pro hodnocení významnosti a postup podniku v rámci takzvané náležité péče.
  • uživatelé zpráv o udržitelnosti, které lze obecně přirovnat k uživatelům účetních závěrek s tím, že jejich okruh se rozšíří i na veřejné subjekty, sociální partnery, zástupce akademické obce a další.

Rozsáhlá část ESRS 1 je věnována principu dvojí významnosti, který je určující pro rozsah zveřejňovaných informací. Výjimku pak představují povinně zveřejňované informace dle standardu ESRS 2. Otázkám významnosti, stejně jako problematice náležité péče či hodnotového řetězce, se budeme zabývat v následujícím vydání našeho newsletteru.



Kontakt

Contact Person Picture

Ing. Radim Botek

auditor

Partner

+420 236 163 305

Poslat e-mail

RÁDI VÁM PORADÍME!

Befehle des Menübands überspringen
Zum Hauptinhalt wechseln
Deutschland Weltweit Search Menu