Webové stránky Rödl & Partner používají technické soubory cookie a technologii sledování (tracking) bez použití souborů cookie pro účely vedení anonymních statistik o návštěvnosti. Tyto technologie nám umožňují vylepšovat naše webové stránky a kvalitu uživatelského prostředí. Máte právo odmítnout používání těchto technologií pro statistické účely. Více informací naleznete ZDE.



Kurzové rozdíly u záloh – ano, či ne? Je rozhodnuto!

PrintMailRate-it

​Zákon o účetnictví vyžaduje, aby majetek a závazky, které jsou vyjádřené v cizí měně, byly k rozvahovému dni přepočteny na českou měnu kurzem devizového trhu vyhlášeným Českou národní bankou (§ 24 odst. 6 písm. b) zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví). Mají se však podle tohoto ustanovení přepočítávat i poskytnuté zálohy?


Ladislav Čížek
Rödl & Partner Praha


Již v říjnu 2020 v dosud nejednoznačně vnímané a interpretované úpravě přepočítávání cizoměnových záloh učinila jasněji Národní účetní rada (NÚR), která schválila svou interpretaci „I-43 Poskytnuté zálohy v cizí měně“. V interpretaci přinesla jasný závěr, že poskytnuté zálohy, je-li očekáváno dodání předmětu smluvního ujednání, v jehož souvislosti byly poskytnuty, nejsou předmětem přepočítávání kurzem k rozvahovému dni. Tyto zálohy dle interpretace nepředstavují cizoměnové pohledávky, nýbrž jsou již dílčí částí celkové pořizovací ceny a není s nimi spojeno kurzové riziko, protože peněžní tok již nastal a neočekává se jeho vypořádání jinak než nepeněžním plněním. 

Rozsudek NSS potvrdil interpretaci NÚR – cizoměnové zálohy nemají být předmětem kurzového přepočtu. 

V dubnu 2021 se s tímto náhledem  na kurzové riziko u poskytnutých záloh ztotožnil Krajský soud v Ústí nad Labem (15 Af 84/2017). Žalovaný správce daně podal proti rozsudku kasační stížnost, a tak o věci rozhodoval i Nejvyšší správní soud (NSS). Ten v únoru letošního roku potvrdil výklad krajského soudu, mimo jiné též s odvoláním na závěry a odůvodnění uvedené v interpretaci NÚR I-43 (rozsudek NSS 4 Afs 170/2021). Řešení dle intepretace a nyní i dle judikátu NSS je rovněž kompatibilní s řešením dle IFRS. 

Je třeba též zdůraznit, že i nadále může existovat řada vratných záloh, které kurzovému přepočtu logicky a povinně podléhají, protože s nimi kurzové riziko nadále spojené zůstává. Jde typicky například o takzvané jistoty u nájemních vztahů, které jsou vratné po skončení doby nájmu. Praktickým závěrem výše uvedeného tedy je, že poskytnuté zálohy, u kterých se očekává, že dojde k dodání předmětu smluvního ujednání, v jehož souvislosti byly poskytnuty, nemají být k rozvahovému dni přepočítávány kurzem ČNB. (Ne)přepočítání záloh má přímý dopad do základu daně z příjmů, i proto by úvaha, na jejímž základě bylo kurzové riziko v souvislosti se zálohami vyhodnoceno a rozhodnuto o (ne)přepočítání záloh aktuálním kurzem ČNB k rozvahovému dni, měla být řádně zdokumentována. 

Pro úplnost je vhodné dodat, že předmětný soudní spor se týkal záloh na pořízení dlouhodobého majetku. Princip kurzového rizika, který je vysvětlen v interpretaci I-43 
a o který se opírá právě i rozsudek NSS, je však stejný u všech druhů záloh (platí pro poskytnuté zálohy na pořízení dlouhodobého majetku, zálohy u zásob i běžné provozní zálohy). Je také namístě připomenout, že NÚR na konci ledna letošního roku vydala i interpretaci „I-47 Přijaté zálohy v cizí měně“, která vychází ze stejného myšlenkového základu a týká se přijatých záloh.

Kontakt

Contact Person Picture

Ing. Ladislav Čížek

auditor

Manager

+420 236 163 305

Poslat e-mail

RÁDI VÁM PORADÍME!

Befehle des Menübands überspringen
Zum Hauptinhalt wechseln
Deutschland Weltweit Search Menu