Webové stránky Rödl & Partner používají technické soubory cookie a technologii sledování (tracking) bez použití souborů cookie pro účely vedení anonymních statistik o návštěvnosti. Tyto technologie nám umožňují vylepšovat naše webové stránky a kvalitu uživatelského prostředí. Máte právo odmítnout používání těchto technologií pro statistické účely. Více informací naleznete ZDE.



Výzkum a vývoj: Máte uvedeny všechny pracovníky?

PrintMailRate-it

​​​​​​​​Nejvyšší správní soud (NSS) se nedávno zabýval povinností daňového subjektu, který uplatňuje odpočet na výzkum a vývoj (VaV), uvést všechny zaměstnance participující na projektu VaV v projektové dokumentaci.


Tomáš Jirásek, Rödl & Partner Praha  

V rozsudku spisová značka 5 Afs 56/2024 ze dne 22. 11. 2024 řešil NSS situaci, kdy daňový subjekt nesplnil zákonnou podmínku pro uplatnění odpočtu na VaV uvedenou v ustanovení § 34c odst. 1 písm. e) zákona o daních z příjmů (ZDP), a sice uvést v projektové dokumentaci (do 31. 3. 2019: „projektu“) jména všech osob, které budou odborně zajišťovat řešení projektu VaV s uvedením jejich kvalifikace a formy pracovněprávního vztahu k poplatníkovi. Rozsudek vycházel ze znění ZDP před novelou účinnou od 1. 4. 2019. Jeho závěry lze však aplikovat i na novelizované znění. 

V konkrétním případě daňový subjekt uvedl v projektové dokumentaci 10 zaměstnanců, ačkoliv na projektu v průběhu roku 2015 pracovalo 46 zaměstnanců. Městský soud v Praze uvedl, že daňový subjekt měl pečlivě zpracovat projektovou dokumentaci, zaznamenat a následně doložit její změny, což neprovedl. Podle daňového subjektu však nebylo nutné uvést veškeré osoby, které projekt fakticky řeší, nýbrž jen „odborné garanty“, kteří zajišťují jeho úspěšnou realizaci. NSS tento výklad odmítl s tím, že jde o zcela jednoznačné ustanovení, které nepřipouští jiný výklad než ten, že v projektové dokumentaci musí být uvedený každý řešitel projektu. NSS k tomu vedl historický výklad, odborná literatura a smysl ustanovení, který spatřuje v záměru zákonodárce podpořit provádění VaV vlastními pracovníky. Tím má dojít ke zvýšení zájmu podnikatelů o vzdělané kvalifikované zaměstnance a zvýšení jejich zaměstnanosti. Proto daňový subjekt musí realizovat projekt „vlastními silami“ a disponovat veškerými řešiteli projektu, nikoliv pouze jeho garanty. Pokud tedy daňový subjekt jména řešitelů na počátku znal, měl je uvést v projektu. Podle úpravy od 1. 4. 2019 je nutné uvést veškeré pracovníky, kteří se na projektu podíleli od podání oznámení o záměru odečíst od základu daně odpočet na podporu VaV, a dále ty, kteří na něm budou participovat v budoucnu.  Z rozsudku také vyplývá, že pokud následně dojde k nepředvídatelným změnám, je potřeba je vysvětlit, případně uvést ve změnové dokumentaci, kterou po novele z roku 2019 výslovně upravuje § 34c odst. 4 ZDP. 

Jak NSS v minulosti několikrát judikoval, nesplnění jediné formální náležitosti projektu má za následek, že odpočet nelze uznat jako celek. Pokud neexistuje formálně bezvadná projektová dokumentace, není nutné se již zabývat materiálními aspekty projektu.

Protože VaV je stále jednou z oblastí, kde je úspěšnost při daňové kontrole nejistá, nelze než závěrem všem daňovým subjektům doporučit, aby při přípravě a realizaci projektu VaV spolupracovali s odborníkem na danou tematiku.​

Kontakt

Contact Person Picture

Mgr. Ing. Tomáš Jirásek

daňový poradce

Manager

+420 236 163 231

Poslat e-mail

RÁDI VÁM PORADÍME!

Befehle des Menübands überspringen
Zum Hauptinhalt wechseln
Deutschland Weltweit Search Menu