Webové stránky Rödl & Partner používají technické soubory cookie a technologii sledování (tracking) bez použití souborů cookie pro účely vedení anonymních statistik o návštěvnosti. Tyto technologie nám umožňují vylepšovat naše webové stránky a kvalitu uživatelského prostředí. Máte právo odmítnout používání těchto technologií pro statistické účely. Více informací naleznete ZDE.



Dotační výzva pro firmy na fotovoltaiku s vlastní spotřebou – PRODLOUŽENA

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Dotační výzva určená firmám na podporu fotovoltaických elektráren, kdy je vyrobená elektřina určena primárně pro vlastní spotřebu, byla prodloužena až do konce roku 2024, protože stále není vyčerpána celková alokace 3 miliard korun. Žádosti o dotaci mohou podávat firmy všech velikostí z celé republiky, dokonce i na projekty umístěné v hl. m. Praze.


Dotační výzvu vyhlásil Státní fond životního prostředí (SFŽP) z prostředků Modernizačního fondu a dotační žádosti jsou přijímány již od března 2024. Nyní se poskytovatel dotace jednostranně rozhodl prodloužit výzvu až do 31. 12. 2024. Dotace je projektům přidělována průběžně v pořadí, v jakém jsou zaregistrovány v systému SFŽP. Na samotnou realizaci projektů je stanovena lhůta max. 3 let od vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace. 

Podpořeny jsou samostatné projekty fotovoltaických elektráren (FVE) s jedním předávacím místem do distribuční nebo přenosové soustavy. Pokud ale žadatel usiluje o podporu pro větší počet svých provozoven, může do stejné výzvy podat více žádostí za jednotlivé lokality. Rozsah velikosti investice je opravdu velmi široký, podpořeny mohou být projekty s instalovaným výkonem nad 50 kWp (na území hl. m. Prahy dokonce již nad 10 kWp) až do 5 MWp.

Kromě samotných fotovoltaických elektráren je možné do projektu zařadit také investice do systémů bateriové akumulace vyrobené elektřiny, popř. systémů výroby vodíku elektrolýzou vody (tzv. elektrolyzéry).

Míra podpory obecně nesmí překročit 50 % z celkových výdajů projektu a zároveň nesmí překročit 30 % ze způsobilých výdajů projektu dle článku 41 Obecného nařízení o blokových výjimkách. Reálná maximální výše podpory se pak pro každý projekt vypočítá podle instalovaného výkonu FVE, případně podle instalované kapacity akumulace energie.

Jednotková dotace přepočtená na instalovaný 1 kWp FVE se tak bude pohybovat od přibližně 8 140 Kč u nejmenších instalací po přibližně 6 375 Kč u největších instalací. Takže například u projektu FVE s instalovaným výkonem 500 kWp bude dotace činit maximálně 3 631 tis. Kč. V případě přidružené investice do bateriového úložiště s kapacitou například 200 kWh se maximální dotace navýší o dalších 1 894 tis. Kč. Na tuto maximální částku dotace pak nemá vliv reálná výše investičních nákladů.

Technické podmínky

Podpořené projekty budou muset splňovat celou řadu technických požadavků. Kromě požadavků na certifikaci a životnost jednotlivých komponent, nebo minimální účinnost FV panelů a měničů je zásadní podmínkou přijatelnosti projektu zajištění spotřeby vyrobené energie primárně v podpořené provozovně žadatele. To bude v žádosti prokázáno tak, že rezervovaný výkon uvedený ve smlouvě o připojení výrobny do distribuční nebo přenosové soustavy bude činit maximálně 30 % instalovaného výkonu výrobny v odběrném místě (u FVE nad 1 MWp pak maximálně 20 %).

Navíc musí smlouva o připojení výrobny do distribuční nebo přenosové soustavy obsahovat možnost omezení využití rezervovaného výkonu bez náhrady za takové omezení, a to v minimálním rozsahu 5 % celkové roční výroby této výrobny.

Využitelná kapacita bateriového úložiště musí být v rozsahu 20–100 % z teoretické hodinové výroby při instalovaném špičkovém výkonu přímo připojené FVE. Obdobně se musí výkonnost elektrolyzéru pohybovat v rozmezí 5–1 000 Nm3/h a zároveň musí být poměr výkonu elektrolyzéru k instalovanému špičkovému výkonu přímo připojené FVE v rozmezí od 10 % do 60 %.

Maximální kapacita, resp. výkon systémů pro ukládání vyrobené elektřiny (baterie, elektrolyzér) je pak také omezen tím, že musí ročně přijmout alespoň 75 % své energie z přímo připojené FVE.

Projekční a administrativní příprava ​

Podání dotační žádosti je podmíněno zejména zajištěním všech povinných příloh definovaných výzvou. Mezi ty klíčové a časově nejnáročnější patří smlouva o připojení výrobny elektřiny k elektrizační soustavě (popř. smlouva o smlouvě budoucí). 

Další klíčovou přílohou žádosti je platný a účinný dokument prokazující povolení realizace projektu vydaný příslušným stavebním úřadem – typicky stavební povolení, nebo jeho ekvivalent (např. veřejnoprávní smlouva), popř. vyjádření stavebního úřadu ve smyslu, že projekt nepodléhá jeho povolení.

Nezbytnou součástí dotační žádosti je také Potvrzení technických a energetických parametrů fotovoltaické elektrárny zpracovaný certifikovanou osobou. Při přípravě žádosti nesmíme zapomínat ani na formální podmínky na straně žadatele, zejména pak komplexní posouzení ekonomické situace žadatele, popř. jeho ekonomické skupiny z hlediska metodiky podniku v obtížích, byť byla tato metodika nedávno ze strany poskytovatele podpory částečně zjednodušena.

Naše podpora pro vás

Projektový tým společnosti Rödl & Partner je připraven Vám pomoci s přípravou žádosti. Zajistíme veškerou administrativní a odbornou podporu spojenou s přípravou a podáním žádosti. Klademe důraz nejen na poskytování poradenských služeb na nejvyšší úrovni, ale zároveň jsme zaměřeni na dosažení reálných přínosů pro naše klienty.

Pro bližší informace o možnostech finanční podpory kontaktujte uvedené zástupce Rödl & Partner.

Naším úspěchem je úspěch našich klientů!

Kontakt

Contact Person Picture

Ing. David Rys

podnikový poradce

Associate Partner

+420 236 163 111

Poslat e-mail

Contact Person Picture

Mgr. Pavel Karásek

podnikový poradce

Manager

+420 606 764 497

Poslat e-mail

Contact Person Picture

Ing. Petr Andrle

podnikový poradce

Manager

+420 734 201 097

Poslat e-mail

Deutschland Weltweit Search Menu