Webové stránky Rödl & Partner používají technické soubory cookie a technologii sledování (tracking) bez použití souborů cookie pro účely vedení anonymních statistik o návštěvnosti. Tyto technologie nám umožňují vylepšovat naše webové stránky a kvalitu uživatelského prostředí. Máte právo odmítnout používání těchto technologií pro statistické účely. Více informací naleznete ZDE.



Dotační podpora podnikového výzkumu a vývoje v rámci Národní hospodářské strategie 2024+

PrintMailRate-it

​​​​​​​​​​​​​​​​Česká republika by se měla v příštích desetiletích dostat mezi elitní desítku prosperujících ekonomik Evropské unie. To je cílem nové hospodářské strategie České republiky s názvem „Česko do top 10“, kterou schválila vláda Petra Fialy na zasedání ve čtvrtek 10. října 2024. 


Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček ji představil zástupcům podnikatelů na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. 

Strategie obsahuje více než 150 opatření v oblastech legislativy, financování, spolupráce s podnikatelským sektorem nebo kapitálového trhu a současně definuje deset prioritních oblastí výroby špičkových technologií a produktů (tzv. DEEP TECH), které bude stát podporovat přímou veřejnou podporou / dotacemi. 

Mezi DEEP TECH produkty řadí stát výrobky v oblasti umělé inteligence, polovodičů, nízkouhlíkové nebo kvantové technologie v oblasti dopravy, energetiky, biotechnologií a biomedicíny, pokročilých materiálů, vesmírného a leteckého průmyslu. 

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky aktuálně zveřejnilo novou výzvu na podporu pořízení výzkumné a vývojové infrastruktury, kde již vývoj v DEEP TECH produktech preferuje.

Výzva II. programu POTENCIÁL ​

Výzva podporuje založení nebo rozšíření center průmyslového výzkumu, vývoje a inovací spočívající v pořízení technologií, zařízení a jiného vybavení nezbytného pro zajištění výzkumných a vývojových aktivit. Příjemcem podpory jsou malé a střední podniky a podniky definované jako „small mid-caps“ a „mid-caps“, tedy podniky do 3 000 zaměstnanců. Žádosti o podporu se budou vyhodnocovat průběžně, jedná se tedy o „nesoutěžní“ výzvu. Na jeden projekt je možné získat minimálně 2 mil. Kč a maximálně 100 mil. Kč. Míra podpory se liší dle regionu / místa realizace a velikosti žadatele a činí od 15 % do 70 % ze způsobilých výdajů. Podpořené projekty si rozdělí celkem 2 mld. Kč.

Mezi způsobilé výdaje, které lze podpořit, patří: dlouhodobý hmotný majetek, dlouhodobý nehmotný majetek (patenty, licence, know-how, software) do výše max. 50 % celkových způsobilých výdajů a investice do budov (jak novostavby, tak stavební úpravy), a to do výše max. 40 % celkových způsobilých výdajů. 

Zahájení příjmu žádostí o podporu je 23. 10. 2024 a jeho ukončení je plánováno na 9. 10. 2025. Nejzazší datum pro ukončení fyzické realizace projektu je 30. 6. 2028. 

Technické podmínky​

Podpořené projekty budou muset splňovat celou řadu technických požadavků. 

V Podnikatelském záměru musí být uveden přínos projektu pro rozvoj výzkumu / vývoje / inovací v ČR v rámci RIS3 a dále zaměření projektu na výzkum nebo inovace klíčových a nově vznikajících technologií RIS3, vč. jejich tržního využití. 

Projekty s cílem zvýšení úrovně řešení v následujících oblastech DEEP TECH budou bodově zvýhodněny: 
  • ​Pokročilé materiály a pokročilá výroba; 
  • Letectví a kosmonautika, chytrá mobilita a bezpilotní systémy; 
  • Umělá inteligence, strojové učení, včetně velkých dat; 
  • Polovodiče (mikročipy); 
  • Biotechnologie a pokročilé technologie ve zdravotnictví; 
  • Elektronika a fotonika; 
  • Pokročilá výpočetní technika/kvantová výpočetní technika; 
  • Robotika; 
  • Udržitelné energie a čisté technologie; 
  • Komunikační a síťové technologie.   

Projekční a administrativní příprava žádosti​

Podání dotační žádosti je podmíněno zejména zajištěním všech povinných příloh definovaných výzvou, a to zejména Podnikatelského záměru.

Při přípravě žádosti nesmíme zapomínat ani na formální podmínky na straně žadatele, zejména pak ke každé technologii a stavební části musí být předloženy minimálně dvě indikativní nabídky a dále před vydáním Rozhodnutí i komplexní posouzení ekonomické situace žadatele z hlediska metodiky podniku v obtížích a 
stavební povolení, nebo jeho ekvivalent (např. veřejnoprávní smlouva), popř. vyjádření stavebního úřadu ve smyslu, že projekt nepodléhá jeho povolení.

Projekt s celkovými způsobilými výdaji 5 mil. Kč a více musí získat min. 5 bodů v rámci finančního zdraví žadatele. 

Bodová hranice pro doporučení projektu k přidělení dotace ve fázi věcného hodnocení je stanovena na 65 bodů ze 100 možných. 

Žadatel nesmí mít podán obdobný aktivní projekt v OP TAK (stejné místo realizace, obdobné aktivity a výše rozpočtu, struktura).  

Připravované Výzvy II. a III. v programu APLIKACE ​

Příjemcem podpory jsou malé a střední podniky a podniky definované jako „small mid-caps“ a „mid-caps“, tedy podniky do 3 000 zaměstnanců. 

Velký podnik může být příjemcem podpory pouze za podmínky realizace projektu v tzv. účinné spolupráci s MSP, což znamená: 
  • ​min. 30 % z celkových způsobilých výdajů projektu na straně spolupracujícího MSP, nebo
  • min. 20 % z celkových způsobilých výdajů projektu pro MSP a min. 10 % z celkových způsobilých výdajů projektu pro výzkumnou organizaci 

Plánované podporované kategorie způsobilých výdajů: mzdy pracovníků podílejících se na realizaci projektu včetně nákladů na sociální a zdravotní pojištění, materiál spotřebovaný v rámci výzkumu a vývoje, služby expertů a dodávky třetích stran, licence, komponenty pro stavbu prototypů, cestovní náklady řešitelského týmu, odpisy dlouhodobého hmotného majetku používaného při realizaci projektu a ostatní režijní náklady (cloudové služby, náklady na energie, kancelářské potřeby apod.). 

Obě připravované výzvy budou kolové („soutěžní“), tedy žádosti o podporu budou hodnotiteli bodované a jejich vyhodnocení bude provedeno až po uzavření příjmu žádostí. 


Aplikace – výzva II. ​

Plánované datum zveřejnění výzvy je 12. 12. 2024, plánované datum zahájení příjmu žádostí o podporu je 28. 12. 2024 a plánované datum ukončení příjmu žádostí o podporu je 20. 3. 2025. 

Podporována bude realizace experimentálního vývoje ve smyslu článku 25 GBER se specifickým zaměřením na vývoj SW. Podpořeny budou projekty, jejichž výstupem bude velmi inovativní softwarové řešení s dobrým tržním potenciálem.


Aplikace – výzva III​.

Plánované datum zveřejnění výzvy je 29. 11. 2024, plánované datum zahájení příjmu žádostí o podporu je 15. 12. 2024 a plánované datum ukončení příjmu žádostí o podporu je 9. 4. 2025. 

Podporována bude realizace průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje ve smyslu článku 25 GBER se zaměřením na vybrané prioritní oblasti, které mají vysoký potenciál pro vytváření dlouhodobé konkurenční výhody ČR (vývoj tzv. high-tech řešení). Jedná se o výzkum a vývoj v deseti prioritních oblastech – špičkové technologie v oblasti DEEP TECH. 

Preferován bude vývoj produktů v oblastech: umělá inteligence, polovodiče, nízkouhlíkové nebo kvantové technologie v oblasti dopravy, energetiky, biotechnologií a biomedicíny, pokročilých materiálů, vesmírného a leteckého průmyslu. 

Připravovaná Výzva v programu SLUŽBY INFRASTRUKTURY ​

Výzva bude podporovat (ve 2 aktivitách A a B) vybudování a rozvoj výzkumné a inovační infrastruktury za účelem poskytování inovativních služeb nebo modernizace.

Plánovaný příjem žádostí o podporu v 1. čtvrtletí 2025 a plánované ukončení příjmu žádostí o podporu ve 2. čtvrtletí 2025.

Příjemcem dotace budou malé, střední i velké podniky, výzkumné organizace a municipality. 

Připravovaná výzva bude kolová, tedy žádosti o podporu budou hodnotiteli bodované a jejich vyhodnocení bude provedeno až po uzavření příjmu žádostí. 

Podmínky pro získání dotace: 
  • poskytovat služby v rámci rozvoje jiných podniků (MSP), především v oblasti výzkumu, vývoje a inovací,
  • provozovat tzv. výzkumnou infrastrukturu,
  • každý žadatel může podat max. 1 žádost o podporu v rámci výzvy.

Aktivita A) Poskytování služeb inovačním MSP
  • ​Stimulace činností v oblasti výzkumu a inovací, navazování a rozvíjení výzkumné spolupráce
  • Podpora transferu vědeckých a technologických poznatků
  • Komercializace výsledků výzkumu
  • Ochrana a využití práv duševního vlastnictví
  • Zavádění a demonstrace nových technologií a inovativních řešení
  • Technické a technologické služby
  • Strategické řízení a management inovací
  • Validace nových podnikatelských modelů
  • Přístup k mentorům, investorům a rizikovému kapitálu.

Zprostředkovatelem dotace je výzkumná organizace, výzkumná infrastruktura a konečným příjemcem dotace je malý nebo střední podnik (MSP).
Plánované podporované kategorie způsobilých výdajů: osobní náklady spojené s poskytováním specializovaných služeb konečným příjemcům; nákup externích specializovaných služeb; dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek; marketing a propagace (v režimu de minimis); režijní náklady (15 % z osobních nákladů). Míra podpory ve výši až 75 % z celkových způsobilých výdajů. Výše podpory na projekt je stanovena na min. 10 mil. Kč a max. 30 mil. Kč. 
 
Aktivita B) Rozšíření prostor a modernizace otevřené výzkumné a inovační infrastruktury včetně pořízení nového vybavení nebo budování nové otevřené výzkumné a inovační infrastruktury (typu vědeckotechnických parků, výzkumných a inovačních center, technologických a podnikatelských inkubátorů) 
Plánované podporované způsobilé výdaje: výzkumná zařízení, technologie a další vybavení, budovy, pozemky, novostavby či technické zhodnocení budov apod.; patenty, licence a know-how, software apod.; projektová dokumentace (v režimu de minimis). 
Míra podpory ve výši 25–50 % z celkových způsobilých výdajů. Výše podpory na projekt je stanovena na min. 5 mil. Kč a max. 50 mil. Kč pro projekty neobsahující stavební práce, min. 10 mil. Kč a max. 150 mil. Kč pro projekty obsahující stavební práce. 

Naše podpora pro vás​

Projektový tým společnosti Rödl & Partner je připraven vám pomoci s přípravou žádosti. Zajistíme veškerou administrativní a odbornou podporu spojenou s přípravou a podáním žádosti.

Klademe důraz nejen na poskytování poradenských služeb na nejvyšší úrovni, ale zároveň jsme zaměřeni na dosažení reálných přínosů pro naše klienty.

V případě vašeho zájmu pro bližší informace o možnostech finanční podpory kontaktujte uvedené zástupce Rödl & Partner, kteří vás budou informovat o podmínkách příslušných výzev po jejich zveřejnění.

Naším úspěchem je úspěch našich klientů!

Kontakt

Contact Person Picture

Ing. David Rys

podnikový poradce

Associate Partner

+420 236 163 111

Poslat e-mail

Contact Person Picture

Mgr. Pavel Karásek

podnikový poradce

Manager

+420 606 764 497

Poslat e-mail

Contact Person Picture

Ing. Petr Andrle

podnikový poradce

Manager

+420 734 201 097

Poslat e-mail

Deutschland Weltweit Search Menu